Elektromobilių nauda tvariai ateičiai

Elektromobilių nauda tvariai ateičiai

Elektromobilių technologijų ir poveikio aplinkai apžvalga

Elektromobiliai (EV) varomi elektros varikliais ir akumuliatoriais, kurie pašalina benzino ar dyzelino poreikį. Naudodamos atsinaujinančius energijos šaltinius, pavyzdžiui, saulės ir vėjo energiją, elektromobiliai eksploatacijos metu neišskiria jokių teršalų. Palyginti su tradicinėmis transporto priemonėmis su vidaus degimo varikliais, elektromobiliai turi daug privalumų aplinkai, įskaitant mažesnį šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, oro taršą ir priklausomybę nuo iškastinio kuro.

Elektromobilių privalumai mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir skatinant tvarų transportą

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, transporto sektoriuje išmetama apie 28 % šiltnamio efektą sukeliančių dujų Jungtinėse Valstijose. Pereinant prie elektrinių transporto priemonių galima gerokai sumažinti šį išmetamų teršalų kiekį. Elektromobiliai neišskiria išmetamųjų dujų, o tai reiškia, kad jie neišskiria tokių teršalų kaip anglies dioksidas, azoto oksidai ar kietosios dalelės. Be to, jų gamybos metu išmetama mažiau teršalų, o jų eksploatavimo trukmė ilgesnė nei tradicinių transporto priemonių.

Elektromobiliai taip pat yra efektyvesni už tradicines transporto priemones, nes iki 62 % akumuliatoriuose sukauptos energijos jie paverčia transporto priemonės energija. Palyginimui, benzininiai varikliai transporto priemonei sunaudoja tik apie 20 % benzine sukauptos energijos. Šis didesnis efektyvumas reiškia, kad elektromobiliai vienu įkrovimu gali nuvažiuoti toliau, nei tradicinės transporto priemonės vienu degalų baku.

Patarimai, kaip išsirinkti, įkrauti ir prižiūrėti elektrinę transporto priemonę

Renkantis elektromobilį reikia atsižvelgti į keletą veiksnių, įskaitant ridą, akumuliatoriaus dydį, įkrovimo laiką ir galimas lengvatas. Elektromobiliai būna įvairių tipų, įskaitant akumuliatorinius elektromobilius (BEV), hibridinius elektromobilius (PHEV) ir hibridinius elektromobilius (HEV). BEV automobiliai varomi tik akumuliatorių energija, o PHEV ir HEV automobiliai kaip atsarginį energijos šaltinį gali naudoti ir benziną.

Elektromobilį galima įkrauti namuose arba viešose įkrovimo stotelėse. Elektromobilio įkrovimo trukmė priklauso nuo įkrovimo greičio ir akumuliatoriaus dydžio. Reguliari EV techninė priežiūra panaši į įprastinių transporto priemonių techninę priežiūrą: padangų sukeitimas, stabdžių patikra ir periodinė akumuliatoriaus patikra.

Elektromobilių vaidmuo ateities transporto ir pasaulinio tvarumo pastangose

Tikimasi, kad šalims ir bendrovėms siekiant mažinti anglies dioksido išmetimą ir skatinti tvarų transportą, elektrinių transporto priemonių naudojimas ir toliau augs. Tarptautinė energetikos agentūra prognozuoja, kad iki 2030 m. keliais važinės daugiau kaip 145 mln. elektrinių transporto priemonių. Daugelis šalių ir regionų yra išsikėlę elektromobilių diegimo tikslus, įskaitant ir mūsų Europos Sąjungą, kuri siekia, kad iki 2030 m. keliuose važinėtų bent 30 mln. nulinės taršos transporto priemonių.

Atsakymai

Koks yra tradicinių transporto priemonių poveikis aplinkai?

Tradicinės transporto priemonės išmeta teršalus, pavyzdžiui, anglies dioksidą, azoto oksidus ir kietąsias daleles, kurie prisideda prie oro taršos ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Tradicinių transporto priemonių gamybos procesas taip pat prisideda prie taršos.

Kokias lengvatas galima gauti perkant elektrinę transporto priemonę?

Daugelis valstybių ir šalių siūlo paskatas įsigyti elektrines transporto priemones, įskaitant mokesčių lengvatas, nuolaidas ir mažesnius registracijos mokesčius. Be to, kai kurios elektros energijos tiekimo įmonės siūlo nuolaidas už elektromobilių įkrovimą ne piko valandomis.

Kiek laiko užtrunka įkrauti elektromobilį?

Elektromobilio įkrovimo laikas priklauso nuo įkrovimo greičio ir akumuliatoriaus dydžio. Paprastai visiškai įkrauti elektromobilį naudojant 2 lygio įkrovimo stotelę, kuri yra labiausiai paplitusi namų įkrovimo stotelė, užtrunka apie 4-8 valandas. Greitojo įkrovimo stotelės, dar vadinamos 3 lygio įkrovimo stotelėmis, gali įkrauti elektromobilį iki 80 % vos per 30 minučių.

Koks elektromobilio veikimo nuotolis?

Elektromobilio veikimo nuotolis priklauso nuo akumuliatoriaus dydžio ir važiavimo sąlygų. Paprastai daugumos elektrinių transporto priemonių rida vienu įkrovimu siekia 200 – 490 km. Kai kurios aukštos klasės elektrinės transporto priemonės vienu įkrovimu gali nuvažiuoti daugiau kaip 650km.

Ar elektromobiliai gali būti įkraunami naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius?

Taip, elektrines transporto priemones galima įkrauti naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius, pavyzdžiui, saulės ir vėjo energiją. Daugelis elektromobilių savininkų savo namuose įsirengia saulės baterijas, kad galėtų maitinti savo transporto priemones, o kai kurios įkrovimo stotelės yra maitinamos iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

 

Apibendrinant galima teigti, kad elektrinės transporto priemonės yra tvari alternatyva tradicinėms transporto priemonėms ir suteikia daug naudos aplinkai. Mažindamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir priklausomybę nuo iškastinio kuro, elektrinės transporto priemonės turi svarbų vaidmenį ateities transporto ir pasaulinių tvarumo pastangų srityje. Renkantis, įkraunant ir prižiūrint elektrinę transporto priemonę, svarbu atsižvelgti į tokius veiksnius kaip veikimo nuotolis, baterijos dydis ir galimos paskatos. Didėjant įkrovimo stotelių prieinamumui ir nuolat tobulėjant elektromobilių technologijoms, tikimasi, kad artimiausiais metais elektromobilių naudojimas ir toliau augs.