Mankštiname akis: pratimai akims

Pasakę, kad kompiuteris, išmanieji telefonai ir kitos šiuolaikinės technologijos kenkia akims – nieko nenustebinsime. Bet be jų irgi sunkiai išsiverstume. Todėl jei praleidžiate daug laiko prie kompiuterio, daug skaitote, rašote, tikslinga pasirūpinti akimis, kad joms daroma žala būtų sumažinta. Viena efektyviausių priemonių – akių mankšta.
Ši mankšta padės išsaugoti regėjimą, o atliekama nuolat – net jį pagerins. Maža to, pratimai akims – efektyvi profilaktikos priemonė, sauganti nuo trumparegystės, padedanti pavargusioms, jautrioms akims. O žinote, kas geriausia? Kad šiai mankštai reikės skirti vos kelias minutes per dieną.
1)Pakaitomis žiūrėkite į arti esantį daiktą, o tada į gerokai nutolusį. Kas porą sekundžių keiskite objektą, į kurį žiūrite: nuo arti esančio daikto (maždaug 15 cm atstumu nuo Jūsų) iki esančio toli (pavyzdžiui, kelio ženklo, parduotuvės iškabos, šviesoforo). Svarbu tai, kad arti esantis daiktas lieka tas pats, o esantį toli siūloma kaskart keisti ir žiūrėti vis į kitą.
2)Sukite akis pagal laikrodžio rodyklę. Šis pratimas itin lengvas, galite jį atlikti darbo vietoje. Jei turite laikrodį, pasistatykite jį prieš save, o jei neturite – įsivaizduokite. Taigi, nukreipkite žvilgsnį į realaus ar įsivaizduojamo laikrodžio centrą. Galvos nejudinkite, tik akis pasukite ties „9“, tada įtempkite išorinius akies raumenis, atpalaiduokite ir grįžkite prie laikrodžio centro. Toliau – žvilgsnį kreipkite ties skaičiumi „10“, įtempkite akie raumenis ir vėl grįžkite į laikrodžio centrą. Tai kartokite su toliau einančiais skaičiais: 11, 12 ir t.t., kol vėl grįšite prie „9“.
3)Sukite akis. Kelis kartus sukite akis pagal laikrodžio rodyklę, o paskui – prieš laikrodžio rodyklę. Užsimerkite ir tą patį pakartokite. Tokia tvarka pratimą atlikite 10 kartų.
4)Mirkčiokite. Mirkčiojimas nėra tik įprotis, jis skatina ašarų gamybą, todėl kai nepakankamai mirksite, akys ima sausėti, pavyzdžiui, dirbant kompiuteriu. Mirksėkite dažniau, bet lėtai, neskubėkite, pavyzdžiui, įkvėpdami oro pora kartų sumirksėkite, iškvėpdami užmerkite akis ir atsipalaiduokite.
5)Mirksėkite ir spauskite akių vokus. Šis pratimas labai naudingas dirbantiems prie kompiuterio, kai akys pavargsta ir išsausėja. Užsimerkite ir gana stipriais paspauskite akių vokus. Užsimerkę pabūkite kelias sekundes ir atmerkę akis pamirksėkite. Tada vėl spausdami akių vokus užsimerkite, palaukite kelias sekundes, atsimerkite ir pamirksėkite. Pakartokite tai mažiausiai penkis kartus.
6)Žvelkite į tolį. Įsitaisykite prie lango ir žvelkite į tolį. Galite akimis rasti tolimą objektą ir žiūrėti į jį. Tai turėtų trukti maždaug 5 sekundes. Jei dirbate kompiuteriu, tiesiog kas pusvalandį ar valandą atitraukite žvilgsnį nuo ekrano ir pažiūrėkite į tokį – skirsite tam tik 5 sekundes, bet akims tai bus labai didelė nauda.
7)Stipriai mirksėkite. Labai stipriai užmerkite akis, tada atmerkite. Pakartokite tai 5–7 kartus.
8)Į viršų, į apačią, kairėn, dešinėn. Atliekant šį pratimą dirba tik Jūsų akys, vadinasi, galvos nejudinkite. Žvelkite aukštys, tada – žemyn, paskui – į kairę, o tada – į dešinę. Pakartokite tai 5–7 kartus.
9)Žvilgsnis į nosies galiuką. Įkvėpkite oro ir žvelkite į nosies galiuką. Kelias sekundes žvilgsnį taip išlaikykite, o tada lėtai iškvėpkite orą, o akis grąžinkite į pradinę padėtį. Pakartokite tai 5 kartus. Tą patį pratimą galite daryti žvelgdami į vidinius antakių kampučius.
10)Ir vėl mirksėkite. Kai akys ilgai būna įsitempę, natūraliai žmogus mirksi gerokai mažiau. Tad nenuostabu, kad akys sausėja, todėl reikia sąmoningai pamirksėti, kad gamintųsi ašaros. Todėl darykite pertraukėlę ir tankiai pamirksėkite, kol akys sudrėks.
11)Palmingas – tai vienas iš akių mankštos pratimų, grindžiamas poveikiu delnais. Palmingui reikėtų skirti iki 10 minučių. Pirmiausia patrinkite delnus, kol jie sušils, ir dėkite ant užmerktų akių (pirštai turi būti kaktos srityje sudėti vieni ant kitų, o delnai visiškai dengti akis – atsimerkę neturėtumėte matyti šviesos). Šitaip užsidengę akis pabūkite apie 5 minutes pirmąjį kartą, paskui laiką vis ilginkite – galiausiai procedūra turėtų trukti apie 10 minučių.
12) Akims naudinga šviesos terapija, dar vadinama saulės terapija. Jai atlikti, kaip jau atskleidžia pavadinimas, reikia arba saulės, arba ryškaus šviesos šaltinio. Jei tai bus ne saulė, tuomet turite nuo to šviesos šaltinio būti maždaug 15–20 centimetrų atstumu. Pasukite veidą į saulę ar kitą šviesos šaltinį ir užsimerkite – taip mėgaukitės šiluma (jei jaučiate, kad karšta, pasitraukite nuo šviesos šaltinio kiek toliau, o po kelių procedūrų, kai priprasite prie skleidžiamos šilumos, grįžkite į pradinę padėtį – 15–20 cm atstumu). Galvą šiek tiek pasukiokite į šalis, kad šviesos akys gautų iš visų pusių (nepamirškite, esate užsimerkę!). Kiek laiko trunka tokia terapija? Elektroninės kontaktinių lęšių parduotuvės www.superlesiai.lt specialistė siūlo pirmuosius kartus tam skirti apie 5 minutes, o kai akys pripras, šviesos terapija turėtų trukti apie 7–8 minutes.
13)Akims naudingas ir masažas. Tai vienas paprasčiausių būdų padėti Jūsų akims –užsimerkite ir dviem pirštais (nykščiu ir smiliumi) suėmę tarpuakį stipriai pamasažuokite: spauskite ir atleiskite, spauskite ir atleiskite. Tokį pratimą dalykite darbo vietoje ar pertraukėlės metu, kadangi jis Jūsų nuo veiklos neatitrauks ir jam atlikti prireiks vos kelių sekundžių.
Kitas masažo būdas – masažuojamos pačios akys. Įkvėpkite ir užmerkite akis, tada lėtai iškvėpinėkite orą ir tuo pačiu metu pirštų pagalvėlėmis masažuokite akis: nuo nosies, iki nosies, nuo nosies, iki nosies ir t. t. Iškvėpę orą trumpam kvėpavimą sulaikykite, o akis uždenkite delnais. Pabūkite tiek, kiek galite būti nekvėpavę, tačiau nevargindami savęs. Tada akis atmerkite ir lėtai kvėpuokite.
Atminkite, po kiekvieno pratimo kelias sekundes lengvai ir kiek tankiau nei įprastai pamirksėkite – taip atpalaiduosite akių raumenis.
Pasak specialistų, geriausia, jei akių mankštai galite skirti maždaug 10 minučių kelis kartus per dieną. Bet jei pratimus darysite ir vieną kartą per dieną, netrukus pajusite, kad Jūsų regėjimas ryškesnis, aiškesnis, o akys gerokai mažiau pavargusios.