Nuotekų valymo įrenginys skirtas buitinėms nuotekoms, patenkančioms iš virtuvės, vonios, tualetų ir kitų panašios paskirties patalpų. Jei rūpinatės savo sveikatos saugumu, tai nuotekų valymo įrenginiai – pirmosios būtinybės įrenginiai, kurie turėtų atsirasti susiprojektavus namus ir prasidėjus statyboms.
Jei nėra galimybės prisijungti prie centralizuotų kanalizacijos tinklų, reikia montuoti nuotekų valymo įrenginį. Pasirinkimas šioje srityje yra labai įvairus – paprasčiausia išgriebimo talpa, septikų sistema, biologinio valymo įrenginiai. Privačiame sektoriuje savininkai renkasi nedidelius, bet efektyvius valymo įrenginius. Nuotekų valymo įrenginys parenkamas kiekvienu konkrečiu atveju, atsižvelgiant į vietines sąlygas.Atsižvelgiama į šiuos niuansus:
- grunto geologinės ir hidrogeologinės savybes;
- nuotekų išleidimo galimybes;
- gruntinio vandens panaudojimą vandeniui tiekti;
- sklypo dydį;
- nuotekų užterštumą ir jų svyravimus;
- aptarnavimo sąlygas;
- aplinkosaugos reikalavimus;
- eksploatavimo trukmę.
Buitinių nuotekų valymo vanduo gali būti infiltruojamas į gruntą, nuvedamas į pakeles, melioracijos griovius, išleidžiamas į vandens telkinius, nukreipiamas antriniam naudojimui. Nutekamieji vandenys dirbtinėmis sąlygomis gali būti valomi biofiltruose ir aerotankuose. Biologinis nutekamųjų vandenų valymo metodas pagrįstas mikroorganizmų gebėjimu skaidyti suspenduotas, koloidines ir ištirpusias organines medžiagas.
Taigi buitinių nuotekų valymo įrenginiais vadinamos naujos kartos kanalizacijų sistemos, leidžiančios užmiršti problemas, kurios susiję su asenizacija, kitaip vadinamu nuotekų šalinimu, bei kitokia kanalizacijos priežiūra. Šiuolaikiniai nuotekų valymo įrenginiai leidžia išvalyti nuotekas net iki 97 proc., todėl tokį vandenį galima vartoti įvairiose gyvenimo srityse: automobilių plovimui, laistymui ar kiemo švarai palaikyti. Jei yra galimybė bionuotekos gali būti nutekinamos į greta esantį upelį ar melioracinį griovį.