Gamtoje randami mineralai yra pačių įvairiausių formų. Kiekviena forma savyje turi skirtingas savybes, šiame straipsnyje pabandysime apžvelgti keletą pagrindinių kvarco kristalų grupės formų ypatumus. Dauguma esančių prekyboje kalnų krištolo ar dūminio kvarco kristalų yra apdirbti, suformuojant tam tikras formas, kas vėliau leidžia juos efektyviai panaudoti netradicinėje medicinoje, ar tiesiog kaip dekoraciją.
Nuo senų senovės Kalnų krištolas, Obsidianas bei Berilas buvo apdirbamas rankomis, išgaunant apvalias formas. Žyniai juose bandė įžvelgti ateitį. Kita sferų arba rutulių paskirtis – jie spinduliuoja energiją iš savęs į visas puses.
Kvarco pagrindo mineralai paprastai natūraliai susidaro su šešiomis briaunomis. Šešios briaunos siejasi su šešiomis žmogaus čakromis, nuo bazinės iki trečios akies, o kristalo galas reprezentuoja karūnos čakrą ir jos ryšį su Absoliutu. Gydymui tinka įvairios formos. Lazdelė koncentruoja energiją, taip pat gali stimuliuoti kitus kristalų pirštus padėtus ant kūno, bei neutralizuoti neigiamą energiją. Kristalai su abiem užbaigtais galais padeda atsikratyti praeities traumų, sujungią dvasią su materija. Mineralų
kiaušinis derina energijos disbalansus. Kristalo piršto energija telkiasi į spindulį, kvadrato telkia aplink save, o sferos spinduliuoją ją į visas kryptis.
Daugelis mineralų auga pirštais, kai kurie iš jų būna labai dideli, kitiems gali prireikti specialių priemonių pamatyti. Natūraliai atskirti pirštai nuo kristalų šeimos dažniausiai viename gale atrodo kaip nuskelti. Šio tipo kristalai dažnai naudojami gydymui – nukreipus nuo savęs pirštas energiją traukia, o atsukus į save kūnas ją priimą.
Dvigubo pjūvio pirštai tai kai abu kristalo galai yra smailėjantys. Susidaro gamtoje natūraliai, tačiau kiti būna apdirbami staklėmis. Toks kristalas vienu metu ir skleidžia energija tiek ją ir sugeria į save. Harmonijos akmuo, sujungia dvasią su materija, gali būti naudojamas kaip tiltas tarp kitų dviejų mineralų. Uždėtas ant trečios akies gali stimuliuoti telepatinius gebėjimus.
Kalnų krištolo drūza turi daug atsikišusių pirštų, tačiau jie nebūtinai auga iš apačio, gali būti įvairiomis kryptimis. Tokios drūzos spinduliuoja energiją į aplinką, sugerdamos į save žalingą energiją. Gali būti programuojamos atlikti paskirtas užduotis savarankiškai. Ypatingai efektyvus valant namus ar kitus mineralus nuo neigiamos energijos, pastaruoju atveju reiktų pasirinktą akmenį palikti šalia drūzos per naktį.
Žeoda yra atviras mineralinis kūnas, kurio ertmėje gali būti daug kristalų nukreiptų į centrą. Žeodos savyje kaupia ir stiprina energiją. Dėl savo apskritos, urvą primenančios formos, ji gali sušvelninti energijų poveikį ar pristabdyti jos tekėjimą jei yra poreikis. Žeodos padeda žmonėms susidoroti įvairiomis priklausomybėmis.